10.2018

fot. Bożena Sztajner/ Niedziela

VI  PIELGRZYMKA RODZIN KOLPINGA do NARODOWEGO SANKTUARIUM św. JÓZEFA w  Kaliszu

27 października 2018 roku

„IDŹCIE DO JÓZEFA, ON WAM POMOŻE”

Kraków, 8.10.2018 r.

Drodzy Bracia i Siostry, Drodzy Współbracia Prezesi Rodzin Kolpinga

Do końca września nie otrzymałem zgłoszeń na naszą Pielgrzymkę Rodzin Kolpinga do św. Józefa w Kaliszu. Nie tracę nadziei i ufam, że jednak wielu z nas przyjedzie do tego Narodowego Sanktuarium. Ogólne Zgromadzenie Związku w Częstochowie i modlitwa do Matki Bożej na Jasnej Górze w czerwcu były pierwszym znaczącym wydarzeniem Dzieła Kolpinga tego jubileuszowego ROKU 2018.  Pielgrzymka do św. Józefa w Kaliszu będzie dla nas  jednak  wydarzeniem największym. Chcemy wpisać się w wielkie Narodowe Dziękczynienie za 100 -lecie Odzyskania Niepodległości i za 40 -lecie wyboru św. Jana Pawła II. Włączymy się także w Światowy Dzień Modlitwy Kolpingowskiej za naszych Braci i za Dzieło Kolpinga w Hondurasie.

„IDŹCIE DO JÓZEFA, ON WAM POMOŻE”. Św. Józef jest pierwszym patronem Rodzin Kolpinga. Błogosławiony ks. Adolph Kolping był wielkim czcicielem św. Józefa. Jego grób znajduje się przed ołtarzem św. Józefa w kościele minorytów w Kolonii, gdzie był rektorem i duszpasterzem.

My, członkowie Rodzin Kolpinga wraz z Księżmi Prezesami chcemy zawierzyć św. Józefowi  wszystkie Rodziny Kolpinga w Polsce. Przez  Jego wstawiennictwo  będziemy prosić Ducha Świętego, aby ożywiał i uświęcał nasze działania i starania o rodzinne ogniska, aby były wspólnotami życia i miłości. Dlatego bardzo proszę, aby Wszyscy  zjednoczyli się w modlitwie przez NOWENNĘ DO ŚW. JÓZEFA od 18 do 26 października  To będzie duchowe przygotowanie do Pielgrzymki. Każdy – czy się na nią wybiera, czy nie - niech ofiaruje codziennie modlitwę do św. Józefa i jeden dziesiątek Różańca w intencjach Rodzin Kolpinga i  Pielgrzymki.

A w  sobotę 27 października od godz. 9.00 będziemy już razem przeżywać  poszczególne punkty programu, którego kulminacją będzie akt uroczystego Zawierzenia Świętemu Józefowi i  Msza św. koncelebrowana z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem o godz. 12.00.

Jako  koordynator VI Pielgrzymki RK do Kalisza proszę o zgłoszenia najpóźniej do 18 października. Nocleg  będzie zapewniony tylko dla tych pielgrzymów, których listę prześle Rodzina Kolpinga do mnie na adres: jjakubiec@kolping.pl  wraz z  wpłatą  40. zł/ os. (Józef Jakubiec, konto nr: 73 7999 9995 0790 0536 5604 0001 – tytułem: Kalisz). Zachęcam, żeby Rodziny Kolpinga w porozumieniu ze swym  Ks. Proboszczem zaprosiły na  Pielgrzymkę innych  parafian, którzy zechcą  nawiedzić  Narodowe Sanktuarium w Kaliszu.

Ci, którzy nie mogę pojechać do Kalisza, niech spotkają się w sobotę 27 października w swojej parafii na wspólną modlitwę do św. Józefa, aby w duchowej łączności  zawierzyć Mu nasze  Rodziny i Dzieło Kolpinga w Polsce i w Hondurasie -  polecanym w tegorocznym Światowym Dniu Modlitwy.

Ks. Józef Jakubiec, prezes ZCDK w Polsce

tel. 605 263 111

-------------------------------------------------------------------------------------------------

9.00  Rozpoczęcie Pielgrzymki, aula Domu Pielgrzyma Św. Józefa

1.  Modlitwa i słowo Prezesa Związku Centralnego – ks. prałat Józef Jakubiec

2.  Akt przyjęcia Związku Diecezjalnego DK Diecezji Pelplińskiej do Związku Centralnego:

- słowo Przewodniczącego Związku Centralnego – Robert Prusak

- słowo Prezesa Związku DK Diecezji Pelplińskiej – ks. kanonik Zenon Myszk

3. Światowy Dzień Modlitwy Kolpingowskiej  w intencji  Dzieła Kolpinga w Hondurasie – Krzysztof Wolski, sekretarz naczelny Związku Centralnego

10.00  Przejście z pocztami sztandarowymi do Sanktuarium Św. Józefa

10.30   Powitanie i słowo o Sanktuarium św. Józefa – kustosz, ks. prałat dr Jacek Plota

11.00   Konferencja nt. „Nabożeństwo do św. Józefa” – ks. prałat Robert Lewandowski

11.45   Nabożeństwo i zawierzenie Dzieła Kolpinga św. Józefowi – Księża Prezesi

12.00  Msza Św. koncelebrowana przez Księży Prezesów z Bp. Edwardem Janiakiem Biskupem Kaliskim.

Przygotowanie liturgii (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami) -  RK z Sycowa

14.00 Spektakl teatralny pt. „PULS WOLNOŚCI. WOLNOŚĆ JEST W NAS”

w wykonaniu Rodziny Kolpinga z Kłodawy k/Gdańska wg scenariusza Ewy Kruglik

aula Centrum Ks. Orione, budynek A, ul. Kościuszki 24